|
Művek bontakozóban Olsvay Endre alvó művei
- Régen pillanthattunk be Olsvay Endre műhelyébe. Szűkszavú, műveit hosszan faragó szerző, aki az utóbbi időben mintha megint jelt adna magáról. - Tartok e jeladástól, mert korábbi ilyen beszélgetéseinkben említett darabjaimat nem tudtam, vagy nem akkor és nem úgy tudtam megírni, ahogyan terveimről számot adtam. Általában is hosszan „bontakoznak" kompozícióim, alvó időszakokkal, illetve egymással párhuzamosan. Megrekednek, elkanyarodnak a gondolataim, így nem garantálhatom, hogy a most taglalandó tervek úgy érnek majd révbe, ahogyan ma beszélgetünk róluk. - Amikor félbehagysz valamit, mert másba fogsz, könnyen visszatalálsz az eredeti darabba, vagy inkább újra kezded? - Változó. Ha csak gondolatban foglalkoztam valamivel, többnyire könnyebb visszatérnem hozzá, mint ha már vázlatokat is készítettem. - Lelkifurdalással kérdezem - hiszen nem az a célom, hogy ne írd meg most „kibeszélendő" zenéidet -, milyen művek vannak éppen „éber állapotban"? - Sok minden gomolyog bennem. Viszszanyúlok két és fél éve írt Első vonósnégyesemhez. Már a komponáláskor annyi ötletem volt e szívem csücske műfajban, hogy úgy sejtettem, hamar sort kerítek a másodikra is. Ma már úgy látom, akár két darab is kikerekedhet terveimből. Előtte azonban még az elsőn tervezek változtatásokat. - Milyen korrekciót tervezel az elsőn? - Formait: bővítést és tömörítést egyaránt. Az ősbemutatón nem szólalt meg az egész mű, egy tételét kihagytuk, de azt nem szeretném elvetni. Az első tételt a másodikba átvezető hosszabb kódával egészíteném ki, a záró variációs tételen azonban tömörítenék. Arányaiban változnék tehát a darab, terjedelmében, összetettségében nem. - Az újabb vonósnégyesekről milyen elképzelésed van: formai, hangszerelési? - Azért gondolom, hogy akár két kvartett is kialakulhat az új feljegyzésekből, mert szeretem, ha egy darab valamilyen központi gondolat köré szerveződik, számomra fontos, nem demonstratív kapocs által összefogván. Feltétlenül ciklikus művekben gondolkozom e műfajban, s az nem vonz, hogy a tételek - karakterkontraszton, tempókülönbségen túl - más és más hozzáállást képviseljenek. Különböző szemléletet tükröző elképzeléseim tehát nem egyetlen mű irányába mutatnak. Egyrészt van egy nem túl merev hangrendszeri elképzelésem, ez határozná meg az egyik „hangi szókincsét", míg a másik kiindulópontja teljesen eltér ettől. - Milyen feljegyzéseket készítesz az „anyaggyűjtés" során? S mihez még? - A legevidensebb „paraméterűeket": dallamszeletkéket (motívumokat), ritmusképleteket, harmónia-asszociációkat. Még intézményes zeneszerzés-tanulmányaim előttről lappang bennem egy nagyobb szabású zongoradarab, amely sokszor alámerült gondolataimban. Azóta megszólaltak a hangszerre írt kisebb kompozícióim, s ezek tanulságaival is nekivágnék egy összefoglaló jellegű, a régi terven alapuló műnek. Nyilván nem ugyanazt írnám, amit 35 éve zsenge elfogulatlanságomban elterveztem, de azokon az alapokon maradnék. Többtételesnek szánom, s ha elkészülök vele, aligha vonom meg tőle a Szonáta elnevezést. - Ha a zsenge kort leszámítjuk, zeneszerzői eszmélésed óta számon tartasz-e korszakfordulókat a pályádon, vagy egyívűnek látod a munkásságodat? - Magamtól is meg szoktam kérdezni ezt, de nincs egyértelmű válaszom. Alighanem vannak kanyarok, de nincsenek új kezdőpontok. Érzek szakaszokat, de egyöntetűséget is. Egy nagy fordulópontra emlékszem, a Zeneakadémia második évéből: Gekko című darabomra, de azóta oly mértékű változást, amilyet az hozott a korábbiakhoz képest, nem vélek fölfedezni. - A zongoraszonáta csak méretei miatt kapja ezt az elnevezést, vagy kötődik a szonátaelvhez is? - Nem akarom csak a címében szonátának nevezni. Áttételesebben, „rafináltabban" korrespondeálna a szonátaelvvel, ciklikus szerkesztésében és az egyes tételekben is, de semmiképp sem dogmatikus módon. - Téged ismerve nem posztmodern kötődés volna ez, ugye? - Nem. Lesz tonális összefogó ereje, de nem konkrét dúr-moll világban. Röstellnem kell, hogy hosszú távra lefagyasztom bontakozó „palántáimat", de még sose bántam meg, hogy később írtam meg valamit. Ha egy mű öt, tíz, esetleg húsz év után nyerte el végső formáját, az csak használt neki. A lassú bontakozás nem öli meg az alapgondolataimat, sőt az önmagukon belüli optimális mederbe tereli őket. - Énekhangra keveset komponáltál eddig. - Most az is foglalkoztat: magyar vagy latin nyelven tudom elképzelni megszólalásomat. Érdekel a kórus és a - nem okvetlenül zongorakíséretes - dal is, de minderről még korai beszélni. |
|
Impresszum, KAPCSOLAT , Közhasznúsági jelentés 2011, 2012, 1%
Minden jog fenntartva, ideértve különösen a honlap egészének vagy részének bármilyen eljárással történő többszörözését, terjesztését és nyilvánossághoz közvetítését is.