A zeneélet hírei
A zeneélet hírei Tusa Erzsébet 80 éves Zongoraművész, tanár. Budapesten született 1928. január
Miklós György 75 éves Zongoraművész, tanár. Budapesten született 1933. január 19-én. Tanulmányait 1949 és 1955 között a budapesti Liszt Ferenc Zeneművészeti Főiskola zongora szakán végezte Böszörményi Nagy Béla, Solymos Péter és Weiner Leó növendékeként. 1956-ban lett az Országos Filharmónia szólistája. 1955 és 1971 között a Fővárosi Zeneiskola Szervezet tanára; 1971-től a Zeneakadémia Zenetanárképző Intézetében, 1985-től a Zeneakadémián tanít. Szólistaként, kamaramuzsikusként és kísérőként ismert. Játékát hanglemezfelvételek örökítették meg.
Tihanyi László-ősbemutató Bordeaux-ban
Dobszay László akadémiai székfoglaló előadása•Dobszay László zenetörténész, a zenetudományok doktora, a Liszt Ferenc Zeneművészeti Egyetem tanszékvezető egyetemi tanára 2007. december 13-án Kultusz és kultúra címmel tartotta meg székfoglaló előadását a Széchenyi Irodalmi és Művészeti Akadémia tagjaként. Az előadás helyszíne a Magyar Tudományos Akadémia nagyterme volt.
MAOE-díjak•A Magyar Alkotóművészek Országos Egyesületének 2007. évi Alkotói Nagydíját Komlós Katalin zenetörténész, a zenetudományok doktora kapta. A Kulturális Örökség Nagydíját Szendrei Janka zenetörténész, a zenetudományok doktora, a zenekritikusok munkáját elismerő Péterfi plakettet Zelinka Tamás, a Weiner Leó Zenepedagógiai díjat Magyar Margit, Dratsay Ákos és Friedrich Károly vette át. A díjátadásokra a MAOE székházában 2007. december 20-án ünnepélyes keretek között került sor.
„Találkozás Kodály Zoltánnal a Zeneakadémián"
. A Földes Andor Zongoraverseny gyôztesei A Liszt Ferenc Zenemûvészeti Egyetem zongora tanszaka 2007-ben már a tizennegyedik alkalommal hirdette meg a Földes Andor Zongoraversenyt. Az elsô fordulóra november 13-án, a másodikra 15-én került sor; a zsûri november 23-án hirdette ki az eredményt. Az elsô helyen Hegyes Ádám és Szabó Marcell, a másodikon Némethi Zsófia és Rozgonyi Katalin, a harmadik helyen Tihanyi Zsuzsanna és Juhász Ágnes végzett. A gyôztesek az eredményhirdetét követôen gálahangversenyen mutatkoztak be az intézmény kistermében.
Hazám-díj Sárosi Bálintnak 2007. november 19-én a Magyar Tudományos Akadémia székházában adták át a Hazám-díjakat. Az elismerést 2001-ben alapította harmincöt értelmiségi -művész, tudós, üzletember, közéleti személyiség -, és olyan alkotókat tüntetnek ki vele, akikről úgy vélekednek, életművük József Attila Hazám című versének szellemiségében fogant. Ezúttal is heten kapták meg az elismerést, a zeneélet képviselői közül Sárosi Bálint népzenekutató vehette át a kitüntetést.
Az MR3-Bartók Rádió hírei Új magyar zene a rádióban • A válogatás az elmúlt évben bemutatott kortárs zenei stúdiófelvételekből január 2-án indul, Hidas Frigyes 228 nap című kompozíciójával, s minden hétköznap késő este jelentkezik; a művek ismertetője, mint eddig is, Hollós Máté, a Magyar Zeneszerzők Egyesületének elnöke. Hangversenyek a rádióban • Január 14-én folytatódik a 22-es stúdióban a Weiner-Szász Kamaraszimfonikusok „Szerenádok szárnyán" ciklusa, vezényel és zongorán közreműködik Rohmann Imre. 16-án a Márványteremben az MR Szimfonikusok szólistáinak sorozatában a klarinétművész Varga Gábor az Akadémia Vonósnégyessel lép fel. 21-én, a Magyar Kultúra Napjának előestéjén, a hagyományokhoz híven, Lajtha-koncert keretében adják át az idei Lajtha-díjat az Auer Vonósnégyes hangversenyén. 24-én a 2006. évi Weiner Leó kamarazenei verseny győztesei, Suzuki Aina és Lajkó István játszanak a Márványteremben. 30-án az MR szimfonikusok Régi Zene Együttese mutatkozik be (hangversenymester Modrián József), Fischer Ádám vezényletével, Monteverdi, Händel és Bach műveivel. A zenei együttesek munkájáról • Haydn A teremtés című oratóriumát vezényli Fischer Ádám az Osztrák-Magyar Haydn Zenekar és az MR Énekkar élén január 1-jén a Művészetek Palotájában. 10-én szintén Fischer Ádám irányításával különleges műsor-összeállítás hangzik el: az MR Énekkara Gesualdo-madrigálokat szólaltat meg, majd az MR Szimfonikusok, Kovács Annamária és Fekete Attila előadásában Mahler Dal a földről ciklusa csendül fel a Bartók-teremben. Ugyanitt január 24-én Orbán György Missa quartája és Orff Carmina buranája hallható, az MR Szimfonikusokat, az MR Énekkart és a Nemzeti Énekkart Kovács László vezényli. 27-én -a 20. Mini Fesztivál záróhangversenyén -Bozay Attila, Maros Rudolf, Durkó Zsolt és Kocsár Miklós műveit hallhatjuk a zenei együttesek előadásában a Fesztivál Színházban, Lionel Friend irányításával.
Az ARTISJUS kortárs zenei jutalmai Az ARTISJUS Magyar Szerzői Jogvédő Iroda Egyesület 2007. december 8‑án az ARTISJUS-teremben nyújtotta át jutalmait a kortárs magyar komolyzene hazai előadóinak és terjesztőinek. A díjazottak: A kortárs zeneművek terjesztéséért Bárány Gusztáv zenei rendező Besli Anita szerkesztő Győri János hangmérnök Kádár Csilla szerkesztő Lázár Eszter szerkesztő Szirányi János hangversenyrendező Zelinka Tamás szerkesztő Zsoldos Mária hangmérnök
Kollektív díj Vajda János: Karnyóné című operájának bemutatásáért Selmeczi György karmester Török Géza karmester Wiedemann Bernadett énekművész Bátori Éva énekművész Ascher Tamás rendező
Főiskolások díja Banda Ádám hegedűművész Pro Artibus Artisjus Bartók-érem A budapesti Mahler Ünnepért: Fischer Iván karmester Kortárs magyar zeneművek külföldi Miyako Furiya karvezető (Japán) Pierluigi Ruggiero gordonkaművész (Olaszország) Előadóművészi jutalmak Áchim Erzsébet orgonaművész Ádám Károly gordonkaművész Almásy László Attila orgonaművész Berényi Bea fuvolaművész Deli Gabriella karvezető Drahos Béla karmester, fuvolaművész Dratsay Ákos fuvolaművész Eckhardt Gábor zongoraművész Farkas Rózsa cimbalomművész Horváth Mária énekművész Illés Eszter fuvolaművész Kollár Éva karvezető Körmendi Klára zongoraművész Kővári Eszter Sára énekművész Kovács Zoltán trombitaművész Kovács Zoltán karmester, fagottművész Kováts Zoltán karmester Láng Zénó ütőhangszeres művész Matuz Gergely fuvolaművész, karmester Matuz István fuvolaművész Meláth Andrea énekművész Miks Adrienn énekművész Mindszenty Zsuzsanna karvezető Rák Béla gitárművész Szakály Ágnes cimbalomművész Tihanyi László karmester Varga Zoltán kürtművész Virág Emese zongoraművész Componensemble EAR Együttes Kölcsey Kórus
Prima Primissima-díjak 2007. december 7-én tíz kategóriában adták át a Prima Primissima- és a Prima-díjakat. A zeneélet képviselői közül Prima Primissima-díjat (és ötvenezer eurót) kapott Perényi Miklós gordonkaművész; Prima-díjban (és tíz-tízezer euróban) részesült Vásáry Tamás zongora- és Kelemen Barnabás hegedűművész. A kitüntetés alapításának ötödik évfordulója alkalmából a korábbi díjazottak közül néhányan Jubileumi Prima Primissima-díjat és negyvenezer eurót vehettek át, köztük Kocsis Zoltán karmester, zongoraművész.
Lukács Ervin kitüntetése 2007. december 2-án negyedik alkalommal adták át a Táncsics Alapítvány Életmű Díjait. A Magyar Nemzeti Galéria kupolatermében rendezett ünnepségen a zeneművészek közül Lukács Ervin karmester kapta meg a kitüntetést.
|