Nyugat · / · 1931 · / · 1931. 2. szám · / · FIGYELŐ · / · AMERIKAI IRODALOM · / · Csánk Endre: ANTHONY COMSTOCK
Ez a hajsza s a velejáró botrányok egy télen át szórakoztatták Newyorkot. Mire pedig kitavaszodott, az is kiderült, hogy az amerikai erkölcsök felett új őr vigyáz, a zsemlesárga barkójú kereskedősegéd, Anthony Comstock, aki működését most már az irodalmon túl az élet más ágaira is kiterjesztette.
A Claflin-testvérek karrierjének az ügy nem ártott. Mindketten angol arisztokratákhoz mentek férjhez s teljesen megfeledkeztek feminista harcos korszakukról. Comstock viszont, aki időközben a legjelentékenyebb ifjúsági szervezet, a
Útjának az volt a célja, hogy olyan törvényt erőszakoljon keresztül, ami «lehetetlenné teszi az erkölcstelenséget s módot ad annak kíméletlen üldözésére». Harci felszerelésül pedig magával vitte mindazokat az elkobzott könyveket, képeket - főleg képeket - s más nyomtatott műveket, amelyek valamilyen formában meztelen testet vagy szerelmi jelenetet ábrázoltak. Ezekből Washingtonban kiállítást rendezett s erre meghívta a kongresszus és szenátus tagjait.
Soha kiállításnak ekkora sikere nem volt Amerikában. A szenátorok és
Benjamin Vaughan Abbott rövidesen beterjesztette törvényjavaslatát, amely Comstock szellemében és élénk közreműködésével készült s mai napig érvényben van. Ez a törvény ötven nyomtatott sorból áll - és ez az ötven sor egyetlen mondat; eltíltja az erkölcstelen kép, ujság, könyv, nyomtatvány vásárlását, terjesztését, eladását, olvasását, a róla való beszédet, - s egy füst alatt a magzatelhajtást, az erre vonatkozó szerek, iratok, eszközök használatát, ismertetését, behozatalát.
A kongresszus vitája a javaslat felett tíz percig tartott.
A postaügyi kormány azonnal megérezte, hogy ez a törvény milyen hatalmat jelent az összes lapokkal és kiadókkal szemben s kezébe ragadta annak végrehajtását. Comstock 1873-ban megkapta kinevezését, «a posta speciális ügynöke» címmel és megkezdte írtóhadjáratát minden ellen, ami neki nem tetszett.
Hanem egy dologban jól számított Comstock: ismerte az átlagos amerikait. Tudta, hogy polgártársainak lelkében erősen él a kutatási vágy - s ő ennek a detektív-ösztönnek nyitott bő teret.