Vissza a tartalomjegyzékhez

Hegedűs Katalin
Lekvár Dezsőnek

Pár nap, és újból itt a karácsony. A legtöbb családban ilyenkor, az előkészületek idején van a legkevesebb idő egymásra, különösen a kisebbekre. Mindegyikünk jól jár, ha bevonjuk gyermekeinket a lehető legtöbb foglalatosságba, hiszen számukra a közös készülődés örömteli tevékenység: legalább annyira - ha nem jobban - élvezik ugyanis a közös alkotómunkát, mint a végeredményt. S nem utolsó sorban ettől válik számukra élménnyé az ajándékadás. Az a legfontosabb az ajándékban, hogy tükrözze figyelmességünket, legyen ízléses és személyre szóló, és nem szabad elhanyagolni a csomagolást sem.


Megspórolható    Fotó: MTI

Az iskoláskorú gyermekek, ha már olvashatóan tudnak írni, segíthetnek a képeslapok, kísérőkártyák megírásában és elkészítésében is. A kisebbek készíthetnek rajzot, vagy ragasztott kartonból, esetleg só-liszt-gyurmából kiszárított és megfestett karácsonyi ajándékdobozokat. Ha nincs mit beletenni, megtölthetik bonbonnal vagy karácsonyi sütivel is. (Nagymamáknak kedves ajándék lehet.)
Egy gyertya vagy mécses is kedves ajándék, és elkészítése jó közös program, ezek fontos kellékei az ünnepnek és a terített asztalnak. Szép méhviasz gyertyákat sodorhatunk a Hermes boltokban kapható méhviasz lapokból, miután a belőlük kivágott téglalapokat hő (gőz) hatására meglágyítottuk, és a kanóc mentén feltekertük. A végén egy rafiaszállal vagy szép szalaggal kössük át.
Gyertyamaradékokat beolvasztva szép mécseseket is önthetünk. Egy kimustrált kis lábasban olvasszuk fel a viaszt (ha füstölne, azonnal vegyük le a tűzről). A mécses lehet szép formájú üveg vagy egyszerű üvegpohár is, aminek belső falára különböző terméseket, tujaágat, szárított citrom-, narancskarikákat vagy színes papírból kivágott mintákat ragasztunk. A szárazra törölt poharat ezután - belelógatva a kanócot - kiöntjük az olvasztott viasszal, amit belekevert reszelt zsírkrétával meg is színezhetünk.
Önthetünk mécsest temperával megfestett agyagcserépbe is. (Az alját előtte ragasszuk be.) De ugyanez a megfestett kis cserép lefordítva csengőnek is készülhet: szép zsinórt fűzzünk át rajta, amit csomóval rögzítsünk. Felülre hurkot készítünk akasztónak, belülre egy fagyöngyöt ragasztunk csengettyűnek. A festést színtelen lakkal fújjuk le.
Kedves ajándék lehet közeli ismerőseinknek egy szép üvegbe töltött, saját készítésű dzsem vagy savanyúság is. A tetejét dekoratív vászonnal fedjük be és kössük át, az üvegre esztétikus, személyre szóló címkét ragasszunk. (Például: „Narancslekvár Dezsőnek”)
Nagy divatja van manapság a különféle természetes és natúr csomagolóanyagoknak, szalagoknak, de ezek többnyire drágábbak a hagyományosaknál. Nagyon egyedi csomagolópapírt készíthetünk a következő egyszerű módszerrel: festékbe mártott, félbevágott, pozitív formára - ez lehet csillag, harang, fenyő, monogram stb. - kifaragott krumplit rányomdázunk a natúr csomagolópapírra. Ezt a feladatot bármelyik ügyesebb kezű gyermekünk is nagy örömmel fogja vállalni. Nagyon elegáns, ha natúr vagy fehér papírra aranyfestékkel dolgozunk. (A festék a művészellátókban beszerezhető.) Az egyszínű sötétkék csomagolóanyagon jól mutat az ezüstfesték is. Így különböző motívumokkal mindenkinek más, mégis egységes csomagolást tudunk készíteni. Kötözőnek pedig használhatunk színes vászonszalagot, rafiaszálat, de akár színesre festett spárgát is.
Kellemes készülődést és békés karácsonyt mindenkinek!