J. H. M. Hamers M. Th. Overtoom
A gondolkodásra nevelés európai programjai
Az ismeretek napjainkban összetettebbekké váltak, ugyanakkor gyorsan veszítenek aktualitásukból. Szinte lehetetlen megragadni, értékelni, feldolgozni, észben tartani minden új információt. A gyerekekben tehát azokat a képességeket kell fejleszteni, amelyek segítségével választani, értékelni és vitatkozni tudnak, képesek a problémákat azonosítani és megoldani. A gyenge gondolkodási képesség a hiányos iskolai teljesítmények egyik oka, ezért a gondolkodásra nevelést feltétlenül az iskolai oktatás részévé kellene tenni. A tanulmány számba veszi a gondolkodásra nevelés elméleteit, és bemutatja néhány jelentős európai program eredményét. |
A tanítás történetében még sohasem volt ekkora érdeklődés a gyermekek gondolkodásra nevelése iránt. Resnickkel egyetértve (1987) a gondolkodásra való képesség tanításának, ösztönzésének és tréningjének szükségessége a társadalomban bekövetkező gyors változások következménye.
Az oktatásban általában nem szentelnek figyelmet a gondolkodási képesség explicit ösztönzésének, és nem létezik olyan tantárgy, mint gondolkodás vagy gondolkodási képesség ösztönzése. A pedagógusok általában azt vallják, hogy a gondolkodási képesség spontán módon fejlődik ki, mintegy a konvencionális elméleti tantárgyak tanításának másodtermékeként. Ez a feltételezés azonban csak részben igaz. A hátrányos helyzetű gyerekeknek és azoknak, akiknek nehézségeik vannak a tanulásban, előnyös lenne a gondolkodási képesség explicit ösztönzése; azon gyerekek számára pedig, akik a nem problémás csoportokba tartoznak, a gondolkodásra nevelésnek sokkal eredményesebb formában kellene történnie.
Az Egyesült Államokban több javaslatot is kidolgoztak a gondolkodási képesség explicit ösztönzésére, valamint több általános és specifikus programot fejlesztettek ki1
Tanulási és gondolkodási elméletek
Bár elismert a gondolkodási képesség explicitebb tanításának szükségessége, nincs egyetértés abban, hogy elérésének melyek a legeredményesebb formái. A gondolkodás tág és relatíve elvont fogalom, amelyet nagyon különbözőképpen határoztak meg. Ez a tény tükröződik a létező kognitív tréningprogramok és -módszerek sokféleségében. Az 1. ábra ezen elméletek globális vázlatát mutatja be.
A programok nagy részének alapjául szolgáló elméletekA legelterjedtebb gondolkodásfejlődéssel kapcsolatos
elmélet
A
Manapság egy negyedik elmélet is figyelmet érdemel,
ez a
A felsorolt tanulási és gondolkodási elméletek a következő fogalmakat emelik ki: tanulás (információfeldolgozás elmélete, konstruktivizmus), a gondolkodás fejlődése (Piaget), mindkettő (Vigotszkij). Különösen Piaget és Vigotszkij nézeteit hasonlítják össze gyakran. Általánosságban kijelenthető, hogy mindketten egyetértenek azzal, hogy a gondolkodás konkrét cselekvésekből fejlődik ki. Piaget azonban a fejlődés egyetemes természetét hangsúlyozza. Véleménye szerint a fejlődés vezet a tanuláshoz. Vigotszkij a tanulás és a nevelés fontosságát emeli ki: a tanulás visz a fejlődés irányába. Vigotszkij szerint: A tanulónak meg kell tanulnia, hogy átalakítson egy önmagában való kompetenciát egy őérte való kompetenciára. Íme egy példa: egy gyermeknek potenciálisan megvan a lehetősége, hogy a beszélt nyelvről az írott nyelvre áttérjen, de a nevelés célja, hogy világossá tegye a két kifejezésmód közötti viszonyt a hangokon, azok analízisén és elvont jelekké való átalakításukon keresztül.
A gondolkodási képesség kialakítása és gyakoroltatása
A gondolkodásra való képességet ösztönző módszerek szerzőinek általános célja, hogy a gyermek képessé váljon az eredményesebb gondolkodásra azáltal, hogy hozzájut saját gondolkodási folyamatainak megértéséhez, és képessé válik azokat aktív módon irányítani. Eme cél elérésének egyik fontos eszköze a reflexió, vagyis a gondolkodás a gondolkodásról ösztönzése, a metakogníció. Az emberek azt hiszik általában, hogy azok, akiknek elegendő metakognitív ismeretük van, képesek saját gondolkodási képességüket irányítani és jobbítani.
Ha a gondolkodást olyan mentális tevékenységnek tekintjük, amelynek meghatározott elvárásokat kell kielégítenie, akkor egy kevésbé jó vagy eredménytelen gondolkodási képességet sikerül azonosítanunk. Ahhoz, hogy ezeket az elvárásokat meg tudjuk fogalmazni, a filozófiához és kifejezetten a logikához fordulhatunk. A logika ellát minket egy bizonyos mennyiségű gondolkodási szabállyal, melyek vagy igazak, vagy nem, függetlenül azoktól a jelentésektől vagy tartalmaktól, amelyekre alkalmazzák őket. Egy szillogizmus vagy levezetés egy gondolkodási szabályra példa: Minden A az B, minden B az C, ezért minden A az C. Viszont a valóságban az emberek gondolkodása nem mindig a logika szabályai szerint halad, bár az eredmény sokszor ezen szabályok szerint értékelődhet.
A gondolkodásra tanítás programjainak megalkotásában fontos
a feladatok megválasztása. Némelyik csak motorikus tevékenységet igényel,
mások inkább mentális vagy gondolati tevékenységet, mint az analógiák
(pl. ügyvéd :: ügyfél = orvos :: ...), a sorozatok kiegészítése (pl.
2, 6, 11, 17 ...) és az osztályozás (pl. mi nem tartozik a csoportba:
alma, répa, banán, narancs?). A pszichológusok megpróbálták leírni
és analizálni ezeknek a gyakoroltató feladatoknak a nehézségeit és
jellemző folyamatait.
Mint az az előzőekben bebizonyosodott, a gondolkodás elméletileg különböző formákban közelíthető meg. Az elméleti kiindulópontok bonyolulttá teszik egy program felépítését. Ennek logikai konklúziója, hogy nem létezik a gondolkodási képesség ösztönzésének egyetlen módja. Ezenkívül az sem eldöntött, hogy a gondolkodási képességeket az összes iskolai tárgyra alkalmazzák, vagy csak egyes meghatározott tárgyakra specifikálják. Ebből a küzdelemből két megközelítés fejlődött ki: (1) a gondolkodási képesség tanításának általános megközelítése elkülönített programokkal; (2) specifikus megközelítés integrált programokkal, ami azt jelenti, hogy a gondolkodási képességek az iskolai tárgyakba beillesztve találhatóak.
Az első megközelítésben a gondolkodási képességeket explicit
módon és a normál iskolai tananyagtól függetlenül ki lehet alakítani.
Ebben a perspektívában létezik néhány, többé-kevésbé univerzális gondolkodási
képesség, amely általánosítható az iskolai tárgyakban is. Az olvasásban
az írásban és a számolásban a pozitív eredmény létrejöttének egyik
előfeltétele, hogy létrejöjjön kettejük között a gyakorlatban egy
híd. Ezek az általános gondolkodási képességek nagyrészt gyakoroltathatóak
tantárgyakhoz nem kötődő feladatokkal
Itt a kérdés a következő: a négy négyszög közül melyikben lehetne legjobban elhelyezni a jobb oldali ábrát?
A második megközelítésben a gondolkodást olyan iskolai tárgyakban tanítják, mint amilyen az olvasás, az írás és a tudományok. A következő szöveg ennek a megközelítésnek egy példája:
Az olvasáslecke után a tanár kategorizálhatná a történet állatait, például aszerint, hogy szárazföldi, repülő vagy vízi állatok. Ebben a szövegben ugyanazok a kognitív folyamatok vesznek részt, mint a 2. ábrabeliben.
Az integrált műveletek alkalmazása alapvető változtatásokat igényel a tananyagok tartalmában és a tanítás módszereiben. Az integrált megközelítésre jó példák találhatók a matematikában, az értő olvasásban és a szövegalkotásban. A Hollandiában használatos szövegekben például olyan mentális műveletek jelennek meg, mint az osztályozás (a szövegbeni tárgyak jellemzői alapján való csoportosítás) és a rendszerezés (logikai sorozatot alkotni a szövegbeni ok-okozat viszony alapján). Aszerint, hogy a gondolkodási képességek fejlesztése egy tárgyon belül történik vagy egynél több tantárgyban, a programok két csoportba oszthatók.
A
A nagyobb differenciálás és a programok kidolgozottabb kategorizálása
érdekében
A)
B)
C)
D)
E)
Az öt megközelítésben vannak átfedések. Például a legutóbbi (E) alkalmazza a heurisztikát (B); a gondolkodási képességek tananyagon (D) keresztül történő ösztönzésében más megközelítések több eleme jelenik meg. Az említett megközelítések nincsenek egymással hierarchikus viszonyban.
Az ismeretek és képességek átadása a nevelés végső céljának tekinthető. A tudás átadás lehetőségében való hit magától értetődően benne van magában az iskolarendszernek a létezésében és abban az előfeltételezésben, hogy bármi, amit az iskolában meg lehet tanulni, az hasznos lehet az iskolán kívüli életben. Az átadott képességet, amelyhez ismeretek társulnak, kompetenciának nevezzük. Ebből a nézőpontból a tanulás és nevezetesen a gondolkodni tanulás a következőképpen történik. Egy meghatározott probléma megoldására tanítjuk a gyermeket, felhasználva azokat a stratégiákat és ismereteket, amelyekkel rendelkezik. A gyermek megszerzett egy képességet, s ha azt képes alkalmazni egy relatíve új helyzetre, akkor kompetenciáról beszélünk. Összefoglalva: az intellektuális képességek problémamegoldó stratégiaként tekintendők. Aktiválják az információk (re)organizációjának kognitív folyamatait, ily módon megoldva a problémát.
A különböző ismeretátadási típusok közül a legismertebb az úgynevezett közeli és távoli átadás. Az első azt jelenti, hogy a képesség egy bizonyos kontextusban kerül elsajátításra, és egy nagyon hasonló szituációban alkalmazzák. Például az ábécé használata, amikor egy szót keresnek a szótárban. A második típusa a képességeknek egy teljesen eltérő kontextusra való alkalmazásával számol. Például a 2. ábra összehasonlítása Az állatkert című szöveggel. Mindkét feladatban ugyanazokat a megoldási feladatokat találjuk, de ezek teljesen különböző kontextusokban jelennek meg. Távoli átvetítésről van szó, ha valaki spontán módon alkalmazza a 2. ábrán tanult folyamatokat a szövegre.
A programok közötti választás
A tanárnak döntő szerepe van a gondolkodási képességek fejlesztését célzó programok kivitelezésében, s ily módon szükségessé válik az oktatás új módjának kialakítása. A tanulók és a tanárok közötti kölcsönhatások révén a tanulási folyamat aktívabb résztvevőivé kell válniuk a tanulóknak, például a tanulók és tanárok közötti új együttműködési módok és szerepek létrehozásával. E programok kivitelezése a tanítás módjának drasztikus újraszervezését igényli. A tanárnak szüksége lesz arra, hogy nagyobb választékban álljanak rendelkezésére a didaktikai stratégiák, és birtokában is legyen ezeknek a módszereknek, eljárásoknak (a folyamatorientált tanítás vagy a termék-, eredményorientált tanítás; a fennhangon gondolkodás; a párbeszédben oktatás; az algoritmikus vagy a heurisztikus módszer; a kölcsönös oktatás; magáról a gondolatról való reflexió ösztönzése stb.).
A gondolkodásra nevelés legfontosabb feltételei ezért a következők:
a programot fogadja el a tanár, legyenek megfogalmazva a célok, az
oktatási eljárás és az értékelés, elegendő időt töltsenek a feladattal,
kedvező körülményeket teremtsenek az osztályteremben és a belső motivációért
való munka. Azért, hogy a különböző programok közül helyesen lehessen
választani, a szerzők többek között a következőket ajánlják:
A cikk alapjául szolgáló, gondolkodásra tanító programok leltárában ismertetett anyagok közel 45%-ában megtaláljuk az említett elméleti irányzatok egyikét (Vigotszkij, Piaget, az információfeldolgozás elmélete). Egyetlen esetben szolgál csak alapul a konstruktivizmus. Tizenhét programban két elméleti irányzat kombinációját találjuk. A leggyakoribb (hat programban) Piaget és Vigotszkij elméletének kombinációja. Hét programban az elméleti alapot három elméleti irányzat adja. Egy program pedig az úgynevezett pszichometrikus elméleten alapul. A metakogníció fontossága tizenkét programban elismert.